A Lag baomer az ómerszámlálás alapján egy gyászidőszak végét jelzi.
A zsidó naptárban ez a nap csak a 12. századtól lett ünnepi dátum és szokás. A hagyomány szerint ezen a napon halt meg Simon bar Jochai rabbi. A cionizmus a Lag baomerből Bar Kochba felkelését emelte ki, amelynek rövidre sikerült napjai egyben a zsidóság függetlenségének utolsó fejezetét jelentették egészen a modern Izrael állam megszületéséig. A lázadás az akkori zsidó közösség katasztrófájához és a száműzetéshez vezetett.
Bokobza ezen a festményen a zsidó hatalmat ábrázolja egy sztereotip figura, a telepes fiatal („Noar hagvaot – a dombtetők fiataljai”) megjelenítésével. Különösen látszik ez az óriási kipa, a hosszú pajesz és a ruha felett viselt cicesz alapján. A fiún lévő katonai mellény alaposan meg van rakva lőszerrel. A háttérben, egy sivár dombtetőn egy elszigetelt előőrs-telep látszik. A lába alatt mozgolódik a föld: gigantikus hangyák menetelnek felfelé, alakjuk a ciceszrojthoz hasonít. Ezzel az ábrázolással a művész párhuzamot von a Bar Kochba-felkelés és az azt követő pusztulás és a dombtetők fiataljai között – amit ez az erőfitogtató és problematikus, újraértelmezett zsidó hatalomfelfogás testesít meg.
Szöveg: Smadar Sheffy a UNITED COLORS OF JUDAICA kiállítás katalógusából.
Kép: Eliahou Eric Bokobza – Lag baomer (2014)
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.