Az Izraeli Ügyvédi Kamara elnököt választott – ezzel a máskor még a jogászokat sem annyira érdeklő hírrel első helyen foglalkozott a napokban az izraeli közvélemény. Talán azért, mert – ahogyan az óriási többséggel megválasztott Amit Becher fogalmazott –megválasztása „fontos fejezet lesz az izraeli demokrácia történetében”.
Amit Becher kiütéses győzelmet aratott fő riválisa, Efi Nave felett az Izraeli Ügyvédi Kamara elnökválasztásán, amit kedden tartottak országszerte. Többek között az volt a tét, hogy rövid távon megakadályozzák a kormány azon erőfeszítéseit, hogy átalakítsa az igazságszolgáltatási rendszert és ezzel az ország demokratikus felépítését is. Ennek tudható be, hogy az ügyvédek rekordszámban vettek részt a szavazáson: a jogosultak több mint fele ment el, szemben a szokásos 20-30 százalékkal.
A hivatalosan közzétett eredmények szerint Becher a szavazatok 73%-át kapta, míg Nave csak 20%-ot, s a további két jelölt 4% illetve 3%-ot ért el. Becher a kamara országos tanácsának összetételét meghatározó listája szintén átütő győzelmet aratott, megszerzett 16-ot a testület 28 közvetlenül megválasztott helyéből. Ennek még az elnökválasztásnál is nagyobb jelentősége van, mivel ez a testület delegálja a kamara két képviselőjét a bírókat, ezen belül az alkotmánybíróságként is eljáró Legfelsőbb Bíróság bíráit megválasztó tanácsba.
A választási eredmény azt mutatja, hogy a demokratikus-liberális tábor győzedelmeskedett az ügyvédek körében, valamint azt is, hogy ezúttal bizalmat szavaztak egy olyan jelöltnek, aki az ügyvédi szakma, s az ügyvédi kamara iránti megrendült bizalmat is megpróbálja majd kijavítani. Mind a kamarai elnökként évekig eljáró Efi Nave, mind a korábbi elnök, Avi Himi szexbotrányba keveredett tisztsége során, Navét a napokban jogerősen korrupciós bűncselekményért is elítélték. Mégis elindult az elnökválasztáson.
A „jogi forradalom” törvénytervezetei ellen határozottan fellépő, a hétvégi tüntetések egyik fő szónokaként szereplő Bechernek nem lesz könnyű dolga, mert megválasztása arra fogja késztetni a kormánykoalíciót, hogy meggyorsítsa a bírósági átalakítást célzó jogalkotási folyamatot. Be is indult már a kamara felszámolását célzó jogalkotás: a kamarai tagság „önkéntessé” tételét, az igazságügyi minisztérium „szakmai” alárendelésére tett javaslatokat már be is adta a kormánykoalíció a Kneszetben.
Becher 1975-ben született Petah Tikvában, a Tel-Aviv Egyetemen szerzett jogi-, s a Harvardon közigazgatási mesterdiplomát. 2007-től ügyészként dolgozott a gazdasági és értékpiaci ügyészségen, de 2019-ben otthagyta azt, és közjogi pályára fordult, mert – elmondása szerint – „küzdeni akart az igazságszolgáltatás függetlensége elleni támadásokkal szemben”. Megpályázta az ügyvédi kamara tel-avivi körzeti elnöki posztját, és meg is választották. Becher már évek óta beszél a Legfelsőbb Bíróság és annak függetlenségének fontosságáról, egy, 2020-ban a Globes gazdasági magazinnak adott interjújában többek között például ezt mondta: „ez egy erőd, amely a jog védelmét szolgálja, az egyének, a kisebbségek jogait és az egyén azon képességét, hogy kiálljon a többséggel, a kormányzattal szemben. Úgy gondolom, hogy az ügyészség elleni támadások, az igazságszolgáltatás függetlensége, a jogállamiság és az ország demokratikus alapjai elleni lépések minden határt átléptek, és valamilyen módon mozgósítani kellett, hogy azt megállítsuk” – mondta az interjúban Becher.
Amikor 2023 elején megindultak a tiltakozások a kormány jogrendet átalakító lépései ellen, Becher volt az egyik fő alakja a „palástos tüntetéseknek” az azóta lemondásra kényszerült Avi Himi mellett, akit végül felváltott a kamara élén.
A jogásztársadalom döntése ezúttal nagyon fontos volt: ha az Izraeli Ügyvédi Kamarának sikerülne olyan képviselőket kinevezni a bíróválasztó bizottságba, akik osztják az átalakításokkal szembeni álláspontját, az megfosztaná a kormányt a többségtől ebben a fontos testületben, és ezzel – időlegesen legalábbis – meghiúsítaná Jariv Levin igazságügyi miniszter tervét, hogy ultrakonzervatív legfelsőbb bírókat nevezzen ki, akik ellenzik a bírósági beavatkozást a kneszet esetleges emberi jogok vagy alaptörvények elleni jogszabályaiba és a kormány akár jog- vagy törvényellenes döntéseibe.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.