Mivel már nagyon a nyakunkon vannak az ünnepek, hozok gyorsan pár receptet, hátha vannak későn ébredők, akiknek még nincs ötlete az ünnepi vacsorához. Igazából bevallom, ezt a receptet már múlt héten szerettem volna megmutatni, de egy sajnlatos baleset következtében a pitém szénné égett, és a keletkezett sokkhatást eddig tartott kiheverni. Most újult erővel elkészítettem megint, és még szebb is lett az eslő változattól!
Mivel rosh hashana az alma körül forog, elsőként a desszertet hozom, mert ez az ünnep mégiscsak arról szól, hogy édes és kerek új évünk legyen.
Most nem mézes desszertet csináltam, mert szerintem a mézből az este végére pont eleget eszünk, és végül is az édesen van a hangsúly. Ezúttal karamellás almás pite receptet készítettem. Ráadásul ez a pite sós karamellás, de csak a sózott vajtól, így inkább pikáns lesz, nem igazán sós.
Kívánok mindenkinek boldog újévet! Hag szameach! Sana tova!
Hozzávalók:
A tésztához:
- 45 dkg liszt
- csipet só
- 30 dkg hideg vaj
- 1,5 dl jeges víz
A karamellhez:
- 20 dkg cukor
- 60 gramm sós vaj
- 60 ml tejszín
- fél rúd vanília
- csipet só, ha nincs sózott vajunk
- 4 evőkanál víz
Az almás töltetékhez:
- 6-7 alma kis kockákra vágva
- 10 dkg cukor
- 2 evőkanál citromlé
Először is elkészítem a tésztát: a liszthez keverem a sót, nagy lyukú reszelőn belereszelem a vajat. Az ujjaimmal összemorzsolom, de nem szabad túldolgozni, ne álljon össze teljesen, a vajdarabok láthatóak maradjanak benne. Hozzáöntöm a jéghideg vizet kis adagokban, és csak annyira dolgozom össze, hogy épphogy összeálljon. Labdát formázok belőle, és fóliába csomagolva 1 órát (vagy max. egy napig) hűtőben pihentetem.
A sütőt előmelegítem 190 fokra.
A karamellhez egy lábosba teszem a cukrot és kb. 4 evőkanál vizet, és elkezdem közepes lángon hevíteni. Ha kicsapódna a lábas oldalára a cukorkristály, akkor óvatosan a lábos falát vízzel kenegetem, és az szépen beviszi majd a kristályokat a helyükre. Megvárom, míg szépen borostyánszínűre karamellizálódik a cukor, ekkor leveszem a tűzről. Hozzáadom a vajat, majd jól elkeverem, vigyázva, mert a felszálló gőz égést okozhat. Hozzáadom a tejszínt is, és szép szószt keverek. Ha nem sózott vajjal dolgozom, most adok hozzá egy csipet sót, és a fél rúd vanília magjait.
Az almákat kis kockákra vágom, összeforgatom a cukorral és citromlével, majd félreteszem.
A tésztáról levágom az ⅓-át, ez megy majd a pite tetejére. A nagyobb részt szépen kör alakúra nyújtom, és beleteszem a piteformába, a maradékokat levágom. A megmaradt kisebb adag tésztát is kinyújtom, szintén kb. kör alakúra, hosszú csíkokat vágok belőle, melyeket szépen hármasával megfonok.
Az almához keverem a karamellt, és az egészet beleteszem a pitébe, majd a tetején szépen csíkokban elrendezem a fonatokat.
Megkenem egy felvert tojással a tésztát, megszórom pici cukorral, és a tésztafonatok is picit karamellizálódnak.
A pitét 190 fokos sütőben kb. egy órát sütöm, néha ellenőrzöm, nehogy nagyon megbarnuljon a teteje.
Beteávon!
„Hobbi” szakács, foodie. Szenvedélyem a főzés, sütés, új éttermek felfedezése, új technikák megismerése. A világ minden konyhája érdekel, szeretek új ízeket megismerni. Imádok sok emberre főzni, akár a sivatag közepén is.